EMER QYTETI ose HOTELI
KATEGORIA
MBERRITJA LARGIMI
DHOMA ADULT (+18) FEMIJE
 
 
SHERBIMI KLIENTIT
TEL: +355 4 2235 688
ORARI SHERBIMIT
Mon - Fri: 08:00-18:00 (CET)
Saturday: 08.00-16.00 (CET)
FAQ
SI TE REZERVONI


Pse te perdorni
balkan-hotel.com?
 
» Ne jemi nga Ballkani
» S'ka Tarifa Shtese
» Cmimet me te Lira
» Pagese e Sigurte Online
» Vleresime Klientesh


Aktivitete kulturore në Greqi

Janë shumë për t’u përmendur të gjitha, por këtu po themi disa qe ndodh gjatë kohës qe ka  me shume turiste  :

25 Mars, Dita e Pavarësisë dhe Festa e Lajmërimit.
Prill, shfaqjet me drita e tinguj fillojnë në Akropolis në Athinë dhe në Qytetin e Vjetër të Rodosit.
1 Maj. Eshtë një festë e rëndësishme urbane, kur familjet kanë piknikë në fshat dhe mbledhin lule te egra.
Folk-dance shfaqjet fillojnë në amfiteatrin mbi  kodrën Filopappos në Athinë dhe të vazhdojnë deri në shtator.
Shfaqje me drita dhe tinguj fillojnë në qytetin e Korfuzit dhe të vazhdojë deri në mes të shtatorit.
Qershor. Festivali I Athinës përmban pjese të shkëlqyera të dramës antike, Opera, shfaqje orkestër, balet, vallëzim modern, dhe artist popullor në Odeon bukur e Herodes Atticus nga qershori deri në shtator.
Festivali I Verërave është mbajtur çdo vit në Daphni, rreth 10 kilometra (7 milje) në perëndim të Athinës, festival te tjera te verës janë mbajtur në Rodos dhe gjetkë.
Festivali Egje në Skiathos paraqet dramën e lashtë, valle moderne, muzikë popullore dhe valle, koncerte dhe ekspozita arti në Qendrën Kulturore Bourtzi në portin e Skiathosit nga qershori deri në shtator.
Korrik. Festivali Dodoni paraqet drama klasike në teatrin antik të Dodonit në jug të Ionianas nga korriku deri ne Shtator . Epidaurus Festivalin e dramës klasike greke fillon në amfiteatrin e famshëm dhe vazhdon të fillim të shtatorit.
Gusht. Aeschylia Festivali i Dramës Antike klasike në sitin arkeologjik të Eleusis, shtëpia e Mistereve lashta dhe vendlindja e Eskilit, në perëndim të Athinës. Gusht deri në mes të shtatorit.
15 Gusht, Festa e Pranimit te Shën Mërisë ne Parajse është një ditë e rëndësishme të pelegrinazhit fetar. Festa arrin përmasa monumentale në Tinos, mijëra njerëz vijnë në qytetin port të vogël për të marrë pjesë në vigjilje në katedralen e Panagia Evanggelistria, në procesion e ikonës së mrekullueshme te qytetit, dhe në Requiem për ushtarët që vdiqën në këtë ditë në vitin 1940 në bordin e anijes luftarake greke Elli.
Festivali Epirotika në loanninas paraqet shfaqje teatrale, koncerte dhe ekspozita. Festivali Olimpit paraqet ngjarje kulturore në Kalanë Platamonas, pranë malit Olimp. Gusht.
Shtator. Panairi Ndërkombëtar i Tregtisë  Selanik Kjo është një nga panairet me të mëdha të botës. Dhomat janë të pakta në qytet, kështu që nëse qëllimi juaj  nuk është panairi,  përpiquni të vini në Selanik në një tjetër kohë. Për më shumë informacion, telefononi 3 0.310.271 888.
Mesi i shtatorit. Festival I Filmit dhe Festivali i Këngës Popullore ne Selanik. Ky qyteti vibrant dhe i sofistikuar vazhdon të jete vibrant. Fundi i muajit shtator.
26 Tetor, Festa e Shën Dhimitri (Agios Dimitrios) është veçanërisht e rëndësishme në Selanik, ku ai është shenjt mbrojtës.
28Tetor, Ochi Dita {ochi në greqisht = "no"). Dita kur Gjenerali Metaxas i dha përgjigje negative kërkesave të Musolinit në vitin 1940.Na ndiqni

Albania Holidays eshte anetar i: