EMER QYTETI ose HOTELI
KATEGORIA
MBERRITJA LARGIMI
DHOMA ADULT (+18) FEMIJE
 
 
SHERBIMI KLIENTIT
TEL: +355 4 2235 688
ORARI SHERBIMIT
Mon - Fri: 08:00-18:00 (CET)
Saturday: 08.00-16.00 (CET)
FAQ
SI TE REZERVONI


Pse te perdorni
balkan-hotel.com?
 
» Ne jemi nga Ballkani
» S'ka Tarifa Shtese
» Cmimet me te Lira
» Pagese e Sigurte Online
» Vleresime Klientesh


Informacione te dobishme per Greqine

Si shkohet ne Greqi?
Me anije, aeroplan, tren apo makinë, apo edhe një kombinim të mjeteve të transportit, te udhëtosh për në Greqi është relativisht e thjeshtë dhe e shpejtë, edhe pse Greqia është vendosur në këndin jugor të Evropës dhe gadishullit te Ballkanit.

Me avion
Përveç aeroporteve te mëdha në Athinë, në Selanik, ka edhe aeroporte të vogla që ofrojne udhëtime edhe nga qytetet e tjera të mëdha dhe ishujt më të famshëm të Detit Egje dhe Jon.

Rrugët dhe hekurudhat
Hekurudhat dhe rrjetet rrugore lidhin Greqine me pjesën tjetër të Evropës nëpërmjet vendeve fqinje të Ballkanit, ndërsa portet e mëdha të Pireut dhe Igumenices presin anijet kryesisht nëpërmjet Italisë.

Kur ta vizitosh
Piku i sezonit të pushimeve në Greqi është nga fillimi i korrikut deri në fund të gushtit, kur temperaturat janë të larta, dhe turma e të huajve dhe vendasve udhëtojnë për në ishujt grekë. Mot të ngrohtë ka edhe nese vini në qershor ose shtator, kur mund te kaloni dite te shkëlqyera pothuajse kudo, por veçanërisht në ishuj. Gadishulli Kalkidhiki - dhe ishujt e Samothrαki dhe Thαssos, presin vizitorët vetem gjatë muajit korrik dhe gusht.

Informacion per Greqine
Greqia është anëtare e BE-së dhe  e vendeve Shengen, kështu që aplikon rregullat e përbashkëta për vizë për BE. Për më shumë informacion ju lutem vizitoni faqes zyrtare  te ministrisë se punëve te jashtme  http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/en-US

Valuta
Dhrahmi ishte monedha që përdorej në Greqi, gjatë disa periudhave në historinë e saj, si të lashta dhe kohëve të fundit. U zëvendësua nga Euro në janar 2002.

Numra te dobishëm
Numri Evropian I emergjencës  (Policia/Urgjenca/Zjarri)    112
Policia- Përgjigja  imediate: 100
EKAB Shërbim ambulance         166
Zjarrfikësi 199
Departamenti i policisë, tel. Call center 1033
Ndërhyrja e Policisë se Marinës: 108
Agjencia kundër terrorizmit: 1014
Agjencia e pyjeve : 191
E.L.P.A (Asistenca rrugore) 10400
Spitali urgjencës, Farmaci  14944
Qendra për helmimin  210 7793777
Stacioni i ndihmës se pare IKA 210 6467811
Policia turistike 171
Policia e trafikut Athine 210 5284000
Policia e trafikut Attiki Odos 210 6686300
Linja e ndihmës për ilaçet O.K.A.N.A. 1031

Çfarë mund te vizitosh
Atraksioni  kryesor për ata qe janë të interesuar te vizitojnë ë Greqinë e lashtë është Athina. Agora saj, Areopagu dhe varrezat e saj janë ia vlejnë të gjitha te vizitohen. Por me kryesori është Akropoli qe përmban Partenonin dhe ndërtesa të tjera. Asnjë vizitor nuk duhet të humbasë thesaret e muzeut Akropolis ose Muzeun Kombëtar Arkeologjik.
Ne zonën e Athinës përgjatë bregdetit ndodhet tempulli i Poseidonit në Sounion, është bere i famshëm nga poezia e Lord Bajronit. Edhe më afër, në një zonë që është kryesisht industriale ndodhet Eleusis. Këtu ndodhen Mistere Eleusiniane. Askush nuk e di saktësisht se çfarë ishin saktësisht sepse asnjëherë nuk u zbuluan sekretet e tyre.

Pika te tjera interesante ne brendësi në kontinentit
Delphi- shtrirë në hijen e malit Parnassus, Delphi është ende një nga vendet qe ka me shume atmosferën e lashte të Greqisë.

Olimpia. Reputacioni i saj ka filluar në 776 para Krishtit Olimpia ishte shtëpia e lojërave. Grekët e lashtë mblidheshin çdo katër vjet për të marrë pjesë. Ishte një nder i madh të përfaqësoje një zone te caktuar ne këto lojëra, madje për te lejuar zhvillimin e këtyre lojërave ndërpriteshin luftërat midis qyteteve shtete.

Korinthi
ishte një rival i madh i Athinës dhe Spartes, dhe edhe pse shumë prej rrënojave të Korintit janë romake, ka shumë për të parë edhe të epokës greke.

Epidaurus ishte një vend shërimi, por është i njohur me shume për teatrin i cili përdoret ende sot për aktrim.

Mycenae dhe Tiryns. Nese kthehemi prapa në kohë (1500BC) mund të shohim rrënojat e Mycenae dhe Tiryns.

Bassae është vendi i një tempull në Apollo, dhe edhe pse i rinovuar shume gjate ditëve te sotme, përsëri ia vlen te vizitohet, veçanërisht nëse ju jeni duke vizituar Olimpian.
Vergina është një vend i mahnitshëm. Edhe pse është shume larg Athinës (më afër Selanikut) ajo ka disa nga thesaret më të admiruara në të gjithë Greqinë.

Ishujt grekë
Tempulli Aphaia gjendet në ishullin e Aegina, në afërsi të Athinës është një tempull I bukur me përmasa modeste.

Ishulli Delos gjendet në Egje, dhe konsiderohej nga greket e lashtë, si një ishull i shenjtë.
Santorini, është një nga ishujt më të mahnitshëm kudo në botë. Ne fakt është një vullkan i madh, dhe fundi I tij jugor është Akrotiri. Ashtu si Pompei ky u varros për mijëvjeçarë sipas hirit vullkanik, dhe u zbulua vetëm në 1960-së.

Kreta përmban një numër sitesh Minoane, të tilla si Knossoso.  Qiproja u pushtua shumë herë në botën e lashtë, ndërsa Rodos, ndërkohë që ka për të treguar dhe nga historia e kohëve të fundit (rruga e tamplier Knights), ende ka thesare  për të ofruar të tilla si Akropolis në Lindos.
Ishulli Kos ka  gjithashtu rrënoja antike dhe është një destinacion i mirë për një një ditë udhëtim nga zona e Rhodes.


Na ndiqni

Albania Holidays eshte anetar i: