EMER QYTETI ose HOTELI
KATEGORIA
MBERRITJA LARGIMI
DHOMA ADULT (+18) FEMIJE
 
 
SHERBIMI KLIENTIT
TEL: +355 4 2235 688
ORARI SHERBIMIT
Mon - Fri: 08:00-18:00 (CET)
Saturday: 08.00-16.00 (CET)
FAQ
SI TE REZERVONI


Pse te perdorni
balkan-hotel.com?
 
» Ne jemi nga Ballkani
» S'ka Tarifa Shtese
» Cmimet me te Lira
» Pagese e Sigurte Online
» Vleresime Klientesh


Informacione te dobishme per Kosoven

Si te shkosh ne Kosove?

Me avion
Disa kompani ajrore evropiane kanë filluar të ofrojë fluturime direkte per ne Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës.  Shembuj janë British Airways, SAS skandinave Airlines, Turkish Airlines, SWISS, Belle Air, Croatia Airlines, Air Berlin dhe Austrian Airlines. Adria Airways ka një qendër rajonale në Prishtinë. Gjatë verës, disa fluturime çarter janë në dispozicion për udhëtarët.

Me autobus
Nga Mali i Zi, ju m und të hyni përmes Rozhajës në Pejë / Pec, (afërsisht 2.0 orë).
Nga Maqedonia, ju mund të merrni një autobus në Prishtinë (afërsisht 2.5 h). Ka një pike kufitare në Luginën e Preshevës në Serbi. Ka disa kompani që ofrojnë transport me autobus nga Stambolli përmes Shkupit. Nga Shqipëria, ju mund të hyjë nëpërmjet Prizrenit në një rrugë të bukur të re, kanë ikur ditët e "makthit"  10 ore rruge 10 udhëtim ne mal. Udhëtimi nga Tirana kushton 10 € dhe zgjat 4 ore, me dy ndalesa.

Me makinë
Nëse udhëtoni me makine për në Kosovë,  nuk ju njihet Siguracioni Nderkombetar i Makines. Ne kufi duhet te paguani një sigurim shtese 30 € qe do t’ju mbulojë ne të gjithë Kosovën për dy javë. Sigurohuni gjithashtu qe keni bere dhe regjistrimin e mjetit dhe një dokument noterial nëse makina nuk është ne pronësinë tuaj  Gjatë pushimeve verore në Gjermani dhe Zvicër do te përballeni me radhë të gjata në pikën kufitare në Merdare (deri në 3 ore)

Me tren
Ne Kosove mund te shkohet dhe me tren. Dy linja ditore lidhin Kraleve në Serbi me të gjitha qytetet në Leshak, Fushë Kosovë (Kosovo Polje). Lidhjet nga Beogradi janë të mundshme, por përfshijnë një qëndrim të gjatë në Kralevë, duke sjellë udhëtimin me te gjate se 12 orë për 399 km. Ky shërbim është zhdukur nga orari  i trenave te Hekurudhes se Kosovës ', por Hekurudha e Serbisë ofron një shërbim dy herë në ditë nga Zveçani (afër Mitrovicës), të gjitha mënyra për të Kralevë. Që nga 1 mars 2006, një shërbim dy herë në ditë, shkon nga Shkupi në Maqedoni për ne Prishtinë në Kosovë. Është e vështirë që të mësosh oraret për këto trena. Trenat janë shumë të ngadaltë dhe me vagonë te klasit të dytë. Orari i trenave është në dispozicion në faqen e internetit të Hekurudhave të Kosovës. http://www.kosovorailway.com/?lang=en

Kur mund ta vizitosh Kosoven
Duke qene një vend pa dalje në det dhe malor Kosova është mire te vizitohet në verë, pranverë dhe në vjeshtë, kur temperaturat janë te mira, as shumë nxehtë ose shumë ftohtë. Skite dimërore janë gjithmonë një mundësi e mire për një vend që është i rrethuar me male.

Informacion per vizat
Qytetarët e vendeve të BE-së, SHBA dhe Kanada  mund të qëndrojnë në Kosovë për 90 ditë pa shkresa të mëtejshme. Meqe Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, ajo e konsideron të paligjshme për këdo që shkon atje pa një pullë të vlefshme serbe, por për aq kohë sa ju hyni dhe dilni nga një vend i botes se tretë, ata nuk mund te bëjnë asgjë për kete. Megjithatë, nëse udhëtoni nga Kosova në Serbi kini kujdes sepse nuk mund te largoheni nga Serbia nga ndonjë mënyrë tjetër, vecse te ktheheni mbrapa nëpërmjet Kosovës. Hyrja Serbinë nga një vend tjetër me një vulë kufitare të Kosovës në pasaportën tuaj mund të rezultojë në ngacmime të vogla dhe një qëndrim te ftohtë, dhe me nje vule anullimi te pakumtpimte mbi te, por asgje jeter. Ndersa nuk eshte problem per të udhëtuar përmes Serbisë në Kosovë dhe pastaj në një vend tjeter te botes se tretë.

Valuta
Euro (€, ndahet në 100 cent) është valuta zyrtare e Kosovës, ndonëse dinarët serbë janë përdorur në disa zona me shumicë serbe. Kartëmonedhat euro mund të duken te përdorura pasi nuk jane zëvendësuar aq shpesh si në vendet e eurozonës.

Numra te dobishem
Policia: 92 (linje fikse)
Polica: 192 (celular)
Policia: 922 (celular)
Zjarrfikesi:     93
Urgjenca mjekesore:  94
Telefonia fikse:  977
Drejtoria: 98

Cfare te vizitosh

Prishtina  është kryeqyteti I Kosovës
Vendet që duhet të vizitohen në Prishtinë është lagja pranë Muzeut Kombëtar të Kosovës. Objekte arkeologjike janë paraqitur, dhe ne dalje, mund te shihni xhaminë  e vjetër, që nga Perandoria Osmane.
Ujëvara e lumit Drin - ndodhet në veri të Pejës pas të fshatit Bërdynaj, ky vend është fantastik në verë, dhe rruga drejt lumit është një rrugë e ngushtë mahnitëse  që te çon në këtë monument te madh natyror.

Patrikana e Pejës
Patrikana e Pejës shtrihet 2 km në perëndim te Pejës dhe qendër së qytetit. Ajo ishte selia e Patrikanës së Kishës Ortodokse Serbe qe nga vitit1302 dhe për shumë serbë është konsideruar me rëndësi ekstreme kombëtare. Është një manastir i bukur me piktura shumë spektakolare. Nëse shkoni, vishuni  ne mënyrë konservative.

Gryka e Rugovës
Gryka e Rugovës është edhe në veri-perëndim të Pejës dhe mund të gjendet duke ndjekur të njëjtën rrugë që të çon në Patrikanën e Pejës. Vetëm pak me larg. Kanioni ka mure jashtëzakonisht te pjerrëta qe arrijnë  ndoshta deri në 300 metra.

Pazari i Vjetër i Gjakovës
Një "qendër tregtare" shumë e bukur e shekullit 17. Ishte djegur gjatë luftës në vitin 1999 dhe rikonstruktuar kohët e fundit. Gjithashtu në qendër të pazarit është vendosur një xhami e vjetër që ishte ndërtuar në shekullin e 15-të.

Ura e Mitrovicës
Një simbol interesant i ndarjes së popullsisë në Kosovë. Kjo urë është vija ndarëse në mes të serbëve dhe shqiptarëve në Mitrovicë / Mitrovica. Për te qene gjithmonë i sigurt duhet te shikosh me kujdes urën dhe pastaj te afrohesh

Manastiri i Deçanit
Pjese e Trashëgimisë Botërore te UNESCO-s dhe një nga manastiret më të rëndësishme të Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë. Ai është i famshëm për arkitekturën elegante dhe te veçantë. Si një manastir ortodoks nga shekulli 13-të, aty përzihen elemente perëndimore dhe lindore te ndërtimit të kishës duke formuar kështu një stil hibrid te veçantë i njohur vetëm në territorin e Serbisë së vjetër. Ky manastir është dallohet veçanërisht për disa nga afreske mesjetare qe zbukurojnë muret e saj qe cilësohen nga me te mirat ne botës.

Manastirin e Graçanicës

Pjese e Trashëgimisë Botërore te UNESCO-Një nga shembujt më të bukur të arkitekturës mesjetare kishtare serbe (Shekulli 14.). Ai u ndërtua nga mbreti serb Milutin në stilin serbo-bizantin. Shquhet për afresket e tij, dhe duke qenë manastir mesjetar gjendet në një mjedis urban të plotë ku përfshihen shkolla e vjetër dhe arkivat.

Prizreni
Qyteti më historik në Kosovë. Ajo ka shumë shembuj të arkitekturës të bukur islame.

Qendra e Skive Brezovice – ka infrastrukture te vjetër, por shpatet e mëdha, të vendosura në jug të Kosovës.

Novo Brdo është përmendur në dokumentet historike qe ne 1326. Novo Brdo ishte një metropol në atë kohë, me një kala mesjetare të madhe e ndërtuar në krye të një koni te një vullkani te shuar, rrënojat e të cilës mund të vizitohen dhe sot. Kalaja, mendohet te datoje nga koha e Perandorisë Bizantine.

Ulpiana, një nga qytetet më të vjetra në gadishullin e Ballkanit, është vetëm 20-30 minuta larg nga Prishtina në drejtim të Gjilanit,  dhe është qyteti që mendohet se është ri-ndërtuar nga perandori Justiniani I.Na ndiqni

Albania Holidays eshte anetar i: